Dean Koontz – Ochránce

Posted by admin | Knihy | Pondělí 15 Únor 2010 20:37

Kdysi, když jsem ještě chodil do knihovny, jsem četl knihy hlavně od prověřených autorů. Jenže jednou už nebylo co číst, tak jsem musel chtě nechtě zkusit někoho nového. A tím někým byl Dean Koontz. Přečetl jsem asi 10 jeho knih a docela se mi zalíbil jeho mysteriózně hororový styl.

Pak jsem si začal knihy kupovat a sem tam jsem se po Deanu Koonzovi ptal. A nic. Sehnat jeho knihy je docela problém. Jednou jsem si zase tak brouzdal kolem regálů a narazil jsem na Ochránce. Neváhal jsem ani chvilku a kupoval.

Drtivá většina knih Deana Koonze ma dva společné znaky. Nějaké nadpřirozeno a nějakého totálního magora. Ochránce splňuje jen jedno kritérium. Hlavním záporňákem je asociál, který si myslí, že je kvalitativně mnohem výš než zbytek lidstva, že je nadčlověk – jak inteligencí, tak sebeovládáním, fyzickými dispozicemi, atd. Je nájemný vrah, neviditelný, nepolapitelný – prostě nejlepší. Jenže tentokrát narazí. A škaredě.

Děj začíná drobným omylem. Timothy Carrier si v klidu sedí u svého piva, když k němu příjde chlápek a splete si ho s nájemným vrahem, který tam má v tu chvíli zrovna čekat. Objedná si u něj vraždu nějaké ženy. Chvíli po té, co objednatel odejde, dorazí vrah a opět dochází k mýlce.

Dean Koontz - Ochránce Dean Koontz - Good Guy Dean Koontz - Good Guy

Příběh není moc originální. Timothy se rozhodne ženě pomoct a spolu bojují proti vrahovi. Postupem času se ukazuje, že zatímco vrah je opravdu takový magor, jak jsme doufali, Timothy není žádné ořezávátko a chudákovi zabijákovi, který chtěl jen znásilnit a zabít, pořádně zatopí ;-) . Do toho se nám zamotá tajná orzanizace (alá Company z Prison Break) snažící se o New World Order (což už jsme viděli nebo četli zhruba milionkrát), takže Timothy neví, proti komu vlastně stojí. Jenže i on má kamarády a některé i dost vysoko.

Zatímco zápletka není nic extra, zpracování je tradičně výborné. Skvěle to odsýpá a čte se to parádně.

Pokud máte Deana Koonze rádi, určitě si tuhle knihu přečtěte, není nejlepší, ale je dobrá. Pokud chcete něco záhadnějšího, můžu jednoznačně doporučit třeba Čtvrtý rozměr noci nebo Falešnou vzpomínku. V nich si užijete tajemna celé kýble a magorů do sytosti (třeba záporňák ve Falešné vzpomínce je extra magor první třídy).

+ Dobře se to čte, pěkně to utíká

- Slabší příběh

Hodnocení: 8/10Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku.

Napsat komentář