Joe Hill – Černá krabice

Posted by admin | Knihy | Neděle 24 Leden 2010 16:22

Většina lidí má nějakou nakupovací úchylku. Někdo se potuluje po obchodech s oblečením nebo s parfémy, další utrácí majlant za počítače, věci do auta a já nevím co jestě. Já mám rád knihy. Vždycky (nebo skoro vždycky) když jdu nakupovat do Shoping parku, musím se podívat do knihkupectví, a pak slintám u regálů a chci všechno :) .

Minule jsem si taky tak brouzdal a v poličce, kde jsou vždycky knihy Stephena Kinga, jsem objevil něco nového – a to Černou krabici od Joe Hilla. Doma jsem se poptal pana Googla a za pár chvil bylo rozhodnuto, tuhle knihu si musím přečíst a vypadá to, že jsem našel nového oblíbeného autora.

Samozřejmě jsem pátral, co je Joe Hill zač a zjistil jsem, že je to … No, on prý nemá rád, když je srovnáván s … (nemůžu vám říct, s kým není rád srovnáván, protože byste ho s ním pak určitě srovnávali), takže vám o něm neřeknu nic. Jestli to chcete tak strašně moc vědět, tak se zeptejte pana Googla.

No, ale teď už ke knize.Není moc hrubá, má pouhopouhých 251 stran (formát je standardní Beta-Dobrovský), takže na moc večerů nevydrží.

Joe Hill - Černá krabice Joe Hill - Černá krabice

Hlavními hrdiny knihy jsou Jude Coyna a jeho milenka Georgie. Jude je stárnoucí bývalý zpěvák a frontman death-metalové kapely, který nyní žije v ústraní ve svém domě na venkově. Má však stále spousty spousty fanoušků a obdivovatelů. Hlavně kvůli nim a kvůli své image vlastní sbírku podivných a morbidních věcí – oprátku z oběšence, video se skutečnými vraždami a další.

Jednoho dne dostane jeho osobní asistent Danny email, ve kterém Judovi někdo nabízí ducha svého zemřelého nevlastního otce (+ navíc jeho kabát). Jude se rozhodne, že ducha do své sbírky chce, takže jej koupí. A tím začínají všechny problémy. Záhy totiž zjistí, že duch se mu chce pomstít. Je to totiž nevlastní otec jeho bývalé milenky Floridy (Jude pojmenovává své milenky podle států, ze kterých pochází), která spáchala sebevraždu krátce poté, co ji Jude od sebe vykopnul a osoba, která ducha Judovi prodala je její sestra. Duch chce zabít Juda a taky všechny osoby, které mu jakkoliv budou pomáhat. To se mu povede u Dannyho, který velmi brzy po jeho příchodu spáchá sebevraždu. Duch málem zničí Juda i Georgii, ale v poslední chvíli je zachrání Judovi psi, kteří můžou na ducha zaútočit. Jude s Georgiií a psy se vydávají na cestu za sestrou Floridy, aby srovnali účty a aby zjistili, jak se můžou ducha zbavit. Časem však přicházejí na to, že některé věci nejsou takové, jak se na první pohled zdají.

Příběh je velmi zajímavý a příjemně rychle utíká. Několikrát jsem se přistihl, že přeskakuju celé věty, abych se co nejrychleji dozvěděl, co bude dál a musel jsem se nutit číst pomalu. To je u mě neklamné znamení, že je příběh výborný.

Forma, kterou je příběh vyprávěn, je velmi dobrá, jediné místo, které se mi moc nelíbilo, bylo, když autor popisoval Juduv sen – tohle nemám moc rád, je to na mě příliž velký maglajz a zmatek. Kdybych někdy psal knihu, tak bych se určitě popisování něčích snů snažil vyhnout. Postavy jsou velmi živé a uvěřitelné. Důvody, proč dělají to, co dělají, jsou jasné a i jejich city a pocity jsou dost skutečné. Kniha neobsahuje dlouhé nudné popisy, ale přitom vše (třeba Judova minulost nebo jeho soužití s Floridou) je vysvětleno velmi jasně a podrobně.

Kniha se mi velmi líbila a až na onu pasáž se snem nemá žádnou chybičku. Rozhodně doporučuji, abyste si ji přečetli a už se těším, až Joe Hill vydá další (a pokud možno o dost hrubší) román. A doufám, že to bude brzy. A i kdyby už Joe Hill nenapsal nic dalšího, Černá krabice bude mít čestné místo v mé knihovně vedle knih Stephena Kinga.

Hodnocení 10/10Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku.

Napsat komentář