Miroslav Žamboch – Dlouhý sprint s ozvěnou

Posted by admin | Knihy | Úterý 2 Březen 2010 22:52

Dlouhou dobu jsem četl pouze zahraniční sci-fi a fantasy, v to české jsem neměl moc důvěru. Kromě J. M. Trosky, Ludvíka Součka a Ondřeje Neffa jsem vlastně ani žádného jiného českého autora pořádně neznal.

Jednou jsem však do ruky vzal knížku od Miroslava Žambocha (byl to Koniáš, vlk samotář) a jeho přímé akční fantasy se mi hodně zalíbilo. Vlastně díky němu jsem si předplatil Ikarii a pustil se i do jiných českých autorů (třeba do Jiřího Kulhánka), a když se tak probírám knihami, které jsem za poslední dobu přečetl, tak české a zahraniční jsou tak půl na půl.

Nedávno jsem zase tak brouzdal v knihkupectví, abych ukojil svou knižní mánii a narazil jsem na Dlouhý sprint s ozvěnou. Jak už to tak bývá, neváhal jsem a kupoval :-) .

Kniha obsahuje novelu Dlouhý sprint, povídku Ozvěna, dále celou Žambochovu bibliografii a slovník ze světa Koniáše. Jak novela, tak povídka se taky v tomto světě odehrávají.

Miroslav Žamboch - Dlouhý sprint s ozvěnou

Dlouhý sprint

Dlouhý sprint se odehrává před Velkou válkou a odhaluje, jak vlastně začala. Pojednává o Tekuardovi, druhém synu Vegašského vládce. Ten vůbec netouží po vládnutí nebo po magii a chce se věnovat pouze pěstování vinné révy a výrobě vína.

Hned na začátku se však dostane do docela velké šlamastyky, protože jeho starší bratr, který měl brzy nastoupit na trůn, zemře při nehodě a Tekuard má náhle pouze pár týdnů, aby se připravil na korunovaci. V té je drobná potíž. Během obřadu se ho totiž každý může pokusit zabít a nastoupit na jeho místo a protože je Tekuard magický nedouk, nemá nejmenší šanci. A aby toho nebylo málo, někdo se ho snaží zabít ještě před začátkem lovu. Nic však není tak, jak to na první pohled vypadá…

Začátek novely je docela zajímavý a možnost vidět Koniášův svět, když se v něm magie provozovala ještě v plné síle, je super. Styl je jasně Žambochovský, akce střídá akci a chudák hlavní hrdina nemá ani chviličku na oddech – dokonce si musí nechat vyměnit srdce, aby z toho všeho neodpadl… Časem mi však příjde příběh trošičku odbytý, krátký a nudný. Kdyby byl propracovanější a novela delší, bylo by to o mnoho lepší. Celkově se to však četlo dobře a to je to nejdůležitější.

+ Koniášovský svět s magií, styl

- Délka, nepropracovaný příběh

Hodnocení: 7/10

Ozvěna

Ozvěna je povídka odehrávající se těsně po Velké válce. Země je zpustošená, plná přízraků a ozvěn strašlivých kouzel provedených během války, mágové jsou skoro vymýcení. Jedni z posledních, Calve a Ebenez (a spolu s nimi šetnáctiletý Glawin), se starají o vesnici v malém údolíčku. A ozvěna přichází.

Povídka je velmi zajímavá, délka přiměřená (tzn. není moc krátká ;-) ). Rozuzlení je trošku předvídatelné, ale dobré.

+ Příběh

- Nic mě celkem nenapadá

Hodnocení: 9/10

Bibliografie a slovník ze světa Koniáše

Po pravdě řečeno, bez těchto částí bych se klidně obešel. Raději bych byl, kdyby byly novela nebo povídka delší nebo kniha menší a levnější. Bibliografie se dá najít na internetu a když tak na to koukám, tak slovník vlastně taky. Navíc za pár let nebude ani jedno aktuální. Z druhé strany je třeba pochválit autory z fanouškovské stránky, že si s tím dali tolik práce :-) .Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku.

Napsat komentář