Stephen King – Čtyři roční doby

Posted by admin | Knihy | Středa 27 Leden 2010 18:57

Mám rád knihy od Stephena Kinga a přečel jsem jich už celkem hodně. Jeho romány jsou hodně dobré, ale někdy si rád přečtu něco kratšího, nějakou povídku nebo novelu.

Kniha, o které teď píšu, obsahuje novely čtyři. Konkrétně to jsou: Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, Nadaný žák, Tělo a Dýchací metoda.

Stephen King - Čtyři roční dobyStephen King - Čtyři roční doby

Podle mého názoru je kvalita jednotlivých novel sestupná. Zatímco Shawshank Redemption je špička, Dýchací metoda už je slabý nadprůměr.

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank

je o chlapíkovi jménem Andy Dufresne, který je obviněn a odsouzen na doživotí do věznice Shawshank za brutální vraždu své ženy a jejího milence. Jediný drobný problém je v tom, že Andy je nevinný, což mu nikdo nevěří, protože všechny důkazy hrajou proti němu a nepomáhá mu ani to, že navenek působí velmi chladně a vypočítavě.

I ve vězení působí dost nepatřičně, tváří se a chová, jako by nebyl vůbec zavřený, ale byl pouze na nějakém výletu. To jej přivede do docela velkých potíží, ale zároveň si tak získá i několik přátel.

V civilním životě byl Andy bankéř a ve vězení své znalosti využije. Během jedné epizodky pomůže hlavnímu dozorci, který zdědil peníze po svém zemřelém bratranci a má strach, že ho vláda oškube na daních. Andy mu vysvětlí, jak může peníze bez obav ulít a později mu pomůže i s vyplněním všech formulářů. Od té doby za ním postupně přicházejí i ostatní dozorci a Andy jim pomáhá s vyplňováním daňových přiznání, vyplňováním formulářů, atp. Časem se dokonce zaplete do kšeftů, které provádí ředitel věznice, a pomáhá prát špinavé peníze.

Za to, že poslušně pomáhá, má Andy relativně volnost. Zařizuje a stará se o knihovnu a co je hlavní, je na své cele sám a dozorci ho neotravují s náhodnými přepady. To je pro Andyho velmi důležité, protože se stále nesmířil se svým nespravedlivým odsouzením a doufá (a pracuje na tom), že jednou se karta obrátí…

Příběh této novely je velice silný, prostředí vězení je výborně vykresleno ze všech stran, člověk si dokáže velmi snadno představit všechny postavy a vžít se do jejich pocitů. Jednoznačně si zaslouží 100 %.

Podle této novely byl i natočen film v jehož hlavních rolích hráli Tim Robins a Morgan Freeman. Tento film se stal jeden z nejoblíbenějších filmů v historii, v žebříčku imdb je na druhém místě za Kmotrem a v žebříčku ČSFD je dokonce první.

Nadaný žák

Todd Bowden je velmi nadaný a jeho rodiče jsou na něj velmi pyšní. Ve škole patří mezi nejlepší a má mnoho zájmů. Jednou na půdě u kamaráda objeví staré časopisy o SS a mezi jeho záliby přibyde další – 2. světová válka. Zajímá se o koncentrační tábory, vraždění a ničení. Ze zájmu se postupně stává posedlost. Shodou okolností narazí na souseda, který bydlí nedaleko a který mu je nějak povědomý. Časem zjistí, že se jedná o Kurta Dussandera, velitele jednoho koncentračního tábora, který se v USA skrývá pod falešným jménem a začne ho vydírat. Chce po něm, aby mu vyprávěl o pokusech, které v táboře prováděli na lidech o tom, jak byl tábor vedený a jak vše fungovalo, jinak že jej prozradí. Dokonce mu koupí napodobeninu uniformy SS a nutí ho, aby ji nosil.

Tráví s nacistickým zločincem stále více času a zanedbává normální život. Dostává se do problémů ve škole a musí je řešit různými podvody. Také s vydíráním se dostává do potíží, protože Kurt hrozí, že pokud ho prozradí, poví všem, co probírali a jak se to Toddovi líbilo. Časem oba dva dospějí k názoru, že jediný důvod, jak se zbavit problémů s tím druhým, je ho zabít. Toddovy trable se stále zhoršují a Todd si upouští páru tím, že začne zabíjet bezdomovce. Jak to asi dopadne?

V téhle novele je velmi zajímavé sledovat, jak se z relativně normálního kluka stává totální magor a jak temné věci může někdy ukrývat lidské nitro. Ty věci číhají někde uvnitř a čekají pouze na vhodný spouštěcí moment. U Todda je to nalezení časopisů a objevení Kurta. Co se hodnocení týče, váhám mezi 85 a 90 procenty, takže dám zlatý střed a to 88 %, protože už jsem se ke konci trošku nudil a navíc závěr byl celkem odhadnutelný (i když dobrý).

I podle této novely byl natočen film (v hlavní roli hrál Brad Renfro) a na ČSFD dostal solidních 80 %.

Tělo

Tělo se odehrává v Castle Rocku, oblíbeném městečku Stephena Kinga, na které padá jedna katastrofa za druhou. V této novele ale žádná část Castle Rocku nevybouchne a ani jeden obyvatel nezemře záhadnou a děsivou smrtí. Ale někdo přece jen zemře. Nějaký kluk, kterého porazí vlak pěkný kus cesty od městečka. Jeho tělo najde parta výrostků (jméno Eso Merill vám určitě něco říká, pokus jste četli například Nezbytné věci). Bratr jednoho z nich náhodou zaslechne, jak se o tom spolu baví a rozhodne se, že se on a jeho tři kamarádi vydají tělo objevit.

Tato novela je typicky Kingovská, popisuje život kluků v malém Mainském městečku a to velmi živě a čtivě. Přesto jsem se na konec (stejně jako u Nadaného žáka) nudil. Bohužel.

Stejně jako u předchozích dvou, i podle Těla byl natočen film, který dostal celých 85 % na ČSFD, takže to asi bude celkem dobré.

Já bych dal tak 80 %.

Dýchací metoda

O čem je dýchací metoda, to ani psát nebudu, protože je podle mě celkem o ničem. Neříkám, že se to čte špatně, ale chybí mi v tom to nejdůležitější – nějaký smysluplný příběh… Takže bych dal tak 60 %.

Celkově můžu říct, že se mi kniha líbila a rozhodně ji můžu doporučit k přečtení (kdyby už kvůli ničemu jinému, tak kvůli Vykoupení určite) a moje hodnocení je 85 %.Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku.

Napsat komentář