Stephen King – Z Buicku 8

Posted by admin | Knihy | Sobota 23 Leden 2010 19:16

Knihu z Buicku 8 jsem měl před nějakou dobou půjčenou z knihovny, hodně se mi líbila a rozhodně patří mezi mé oblíbené. Když jsem viděl, že ji Beta znovu vydala, neváhal jsem ani chvilku. Přečetl jsem si ji znovu a ujistil se, že mezi oblíbené patří oprávněně :-) .

Stephen King - Z Buicku 8 Stephen King - Z Buicku 8 Stephen King - Z Buicku 8 Stephen King - Z Buicku 8

Příběh se točí okolo Buicku Roadmaster, auta, ve kterém jednoho dne přijede před benzínovou stanici podivný chlápek, který následně zmizí a už ho nikdy nikdo neuvidí a nikdo ani neví, co je / byl onen chlápek zač. Ovšem Buick není obyčejné auto. Dokonce to ani opravdové auto není, i když tak na první pohled vypadá. To zanedlouho zjistí příslušníci jednotky D Pennsylvánské státní policie v městě Statleru, které pracovník benzínky zavolá, protože má strach, co se stalo řidiči. Pro jednoho z nich, Curta Wilcoxe, se z Buicku téměř okamžitě stane životní vášeň, ale druhý si ho moc neužije, protože jej Buick sežere. Zdá se totiž, že Buick je brána do jiné dimenze, nebo do jiného světa. Čas od času předvádí světelné bouře a několikrát z něj vylézají podivní tvorové nebo v něm naopak něco mizí. Buick se stává tajemstvím jednotky D a Curt se společně se seržantem Toonym Schoondistem snaží zjistit, co jsou Buick a tvorové, kteří z něj vycházejí, zač.

O životě jednotky D s Buickem vypráví Sandy Deaborn Nedu Wilcoxovi, synovi Curta Wilcoxe. Ten byl zabit opilcem při rutiní silniční kontrole a Ned se s jeho smrtí těžko vyrovnává. Pomáhá mu v tom právě jednotka D, u které vypomáhá s různými pomocnými pracemi a zaučuje se na pozici dispečera. Neda, stejně jako jeho otce, Buick velmi zaujme…

Četl jsem různě na internetu různé názory a docela často se objevoval ten, že tato kniha je jedna z těch slabších od Stephena Kinga. Já s tím ale rozhodně nesouhlasím. To, že příběh plyne zdánlivě relativně klidně a že se neodehrává v nějakých fantasmagorických světech na druhé straně Buicku, narozdíl od jiných oceňuju. Co mám na Kingových knihách rád, je jeho popisování běžného života. Je pravda, že ten život je vždy poznamenaný něčím divným (v tomto případě Buickem), ale i tak je to velmi realistické a poutavé. A tady jsem si takového života užil do sytosti. Jediné, co se mi chvílema nelíbí (naštěstí to není často), je taková ta typická americká sentimentalita až brečavost (myslím například chvíli, kdy Sandy cítí potřebu Neda obejmout, ale neví jak to má udělat). Ale možná to je jen tím, že jsem divný :-) .

Já vám v každém případě tuto knihu ke čtení doporučuji, takže do toho.

Hodnocení: 10/10Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku.

Napsat komentář